Archiwum 23 października 2014


paź 23 2014 Co lepsze: lateks czy multipocket ?
Komentarze: 0

Jeśli wybieraliście się ostatnio do salonu z materacami, na pewno polecono wam któryś z tych dwóch materiałów. Bo też i one są najbardziej polecane. Pojawia się więc często pytanie: która z tych konstrukcji jest lepsza ?

I niestety nie ma na nią prostej odpowiedzi. Zresztą nawet lekarz - któremu zresztą zadałam to pytanie - nie odpowiedział mi konkretnie, mówiąc, że coś takiego, jak idealny materac ortopedyczny nie istnieje. Każdy z nas jest inny. Lubimy inne twardości, materiały, a w końcu każdy ma inne schorzenie, więc - nawet jeśli lekarz zna je idealnie - może nam podsunąć jedynie kilka wskazówek.

Na pewno model musi idealnie wspierać kręgosłup na całej linii. Jeśli będziemy się zapadać, albo leżeć na desce, mięśnie będą pracowały przez całą noc. A chodzi o to, aby dać im odpocząć. 

Często poleca się modele lateksowe. Plus to wytrzymałość i doskonałe dopasowanie do ciała - tu też trzeba dobrać odpowiednią twardość. Jednak dla osób po operacji kręgosłupa mogą być trochę za twarde. Wtedy warto pomyśleć na przykład o modelu, w którym na lateksie ułożona jest pianka visco - jak w modelu Janpol Harmonia.

multipocket to z kolei zupełnie inne rozwiązanie. To mniejsze kieszonki, które moga się lepiej dopasować do ciała, więc pod tym względem lepsze od klasycznych modeli. Jednak nie śpimy na kieszeniach, a na piance.

Moim zdaniem jednak lateks jest lepszy. Przede wszystkim dlatego, że daje podparcie nie punktowe, a płaszczyznowe, więc ciężar rozkłada się bardziej równomiernie. Wszystko jednak zależy od tego, jakie podłoże lubimy i najlepiej jest po prostu testować. 

paź 23 2014 Czy twarde podłoże do spania jest najlepsze...
Komentarze: 0

Nie. To jest jedynie pewien rodzaj stereotypu, który nie zawsze się sprawdza. Oczywiście są takie schorzenia, które wymagają spania na twardym podłożu, jednak większość z nas zdecydowanie wygodniej - i zdrowiej - wyśpi się na modelu o średniej a nawet niewielkiej twardości.

Zasada twardego materaca uległa zmianie, ponieważ technologia poszła bardzo do przodu. Dziś kilka cech klasycznych modeli ma na to wpływ:

- strefy twardości - to nic innego, jak różna twardość w różnych miejscach materaca. Bo na przykład biodra są cięższe od naszej głowy. Pod biodrami ustawia się więc sprężyny twardsze lub bardziej twardą piankę. Dzięki temu udaje się utrzymać kręgosłup w prostej, anatomicznej linii nawet wtedy kiedy leżymy. 

- wysokoelastyczne pianki - to udoskonalona wersja klasycznej piany, którą znamy ze starych materaców. Dawniej mieliśmy do wyboru: albo wybieramy model twardy, który dobrze wspiera ciało, albo miękki, który jednak po czasie zapada się i odkształca. I stąd pewnie wzięło się twierdzenie, że lepiej jest wybrać twardszy materac, bo daje lepsze podparcie. Dzisiaj własnie dzięki piankom HR nie trzeba wybierać. Mogą być miękkie, a jednocześnie utrzymać kształt i dawać podparcie nawet przez wiele lat;

- dopasowanie do wagi - coraz więcej firm różnicuje swoje modele nawet na 7 czy 8 różnych twardości - na przykład Janpol. Wszystko po to, abyśmy mogli dobrać idealną twardośc do wagi.

Wynika więc z tego, że nie twardością kierujemy się, kiedy chcemy spać zdrowo, a wagą ciała. I przede wszystkim tym, jak nasz kręgosłup się do ciała dopasowuje. 

magdawesolek : :
paź 23 2014 Dlaczego bolą nas plecy ?
Komentarze: 0

Na to pytanie prostej odpowiedzi nie udzieliłby pewnie nawet sam Salomon :) Ból pleców jest chyba jednym z najbardziej enigmatycznych i pojawiających się przy wielu chorobach. Często też okazuje się, że pierwsza diagnoza nie był poprawna i czasami leczy się chorych na zasadzie eliminacji. Eliminacji poszczególnych możliwych chorób, nie chorych.

Problemy niektórych mają podłoże dziedziczne, inni w młodości nie bardzo o siebie dbali, a objawy pojawiają się dopiero teraz. Czasem po prostu śpimy na źle dobranym materacu, a uwierzcie mi, że to także może mieć spory wpływ na to, jak się czujemy.

Nasze ciało zbudowane jest w taki sposób, że idealna postawa to taka, w której kręgosłup jest prosty. Jesteśmy też raczej stworzeni do bardziej aktywnego trybu życia, a nie na przykład do ciągłego siedzenia przed komputerem, Z ręką na sercu, to pewnie niezbyt duża grupa ludzi siedzi idealnie przed komputerem. Dłuższa zmiana tej anatomicznje pozycji może sprawiać, że na początku bolą nas mięśnie. Potem ból ustępuje,w  miarę jak zaczynamy się przyzwyczajać do takiej krzywej pozycji. I skrzywienie gotowe.

Zupełnie inne podłoże mają nerwobóle, która są baaardzo nieprzyjemne i bardzo dotkliwe. Jeśli leki nie działają, zazwyczaj przez dłuższy czas używa się środków przeciwbólowych, a później konieczna staje się operacja. Wiele osób broni się przed nią rękami i nogami, bo zawsze istnieje ryzyko powikań, które w tym wypadku mogą być bardzo poważne.

Jednym słowem warto dbać o plecy od początku, a później starać się pamiętać na przykład o prawidłowej postawie.