Archiwum kwiecień 2015


kwi 13 2015 Trochę na przekór schematom - materace...
Komentarze: 0

Założę się, że jeśli ktoś zapytałby was, czy piankowy materac jest dobry na plecy, z pewnością odpowiedzielibyście, że nie. Ja kilka miesięcy temu też na pewno bym tak odpowiedziała, bo jest w tym naprawdę sporo prawdy. Stara, łamiąca się, sypiąca pianka ? Nigdy !!! Ale jednak technika idzie do przodu i dziś można się bardzo zdziwić, bo najlepsze dla kręgosłupa modele są bardzo często robione z pianek. A najlepszym tego przykładem są materace Magniflex

Co jest w nich takiego niezwykłego ? Przede wszystkim pianki, których ta włoska firma używa. Są chyba jednymi z najlepszych, z jakimi się do tej pory spotkałam. Niesamowicie nowoczesne.

Przede wszystkim elastyczne i sprężyste jednocześnie - bardzo trudno to połączyć, bo to tak jakbyśmy chcieli, aby coś było miękkie i twarde jednocześnie. W materacu chodzi o to, aby dobrze wspierał plecy, a więc był odpowiednio twardy, ale jednocześnie musi być miękki, żeby był wygodny i mógł się dopasować do krzywizn ciała. 

Magniflex wykorzystał dwa rodzaje pianek, ale aby docenić ich jakość, trzeb zajrzeć po mikroskop. Klasyczne piany, nawet te wysokoelastyczne najwyższej jakości, mają komórki o mniej lub bardziej kulistej formie. Wygląda to mniej więcej tak jakbyśmy zrobili bardzo gęsto pianę z mydła i ją usztywnili. To w klasycznym sposobie. 

U Magniflex komórki są zupełnie inne. Jedne są maluteńkie, dużo mniejsze niż zwykle. We wnętrzu jest więc więcej powietrza i całość jest elastyczna, ale i sztywna, bo miesza się dodatkowo różne składniki. 

Druga pianka, która bardziej mnie zainteresowała, to ta zbudowana z komórek o wyglądzie ...włosa. Pianka nie jest więc zbudowana z kuleczek, a z włosów. Co daje taki materiał ? Dużo lepszą przepuszczalność i niesamowitą elastyczność. 

Jeśli piankowy model może być dobrym materacem ortopedycznym, to bez wątpienia postawiłabym na Magniflex. Mnie ostatecznie przekonało to, że niektóre z ich modeli w ogóle nie mają stref twardości, bo....ich nie potrzebują. Pianka tak idealnie przykega do ciała, że nie ma takiej konieczności. A jeśli przyjrzycie się bliżej ich wnętrzom na przykład na Mocy Snu, zauważycie, że są calkiem prościutko zbudowane. Jak dla mnie ideał. 

magdawesolek : :
kwi 13 2015 Jak tworzy się twarde materace ?
Komentarze: 0

W jednym z poprzednich postów pisałam o tym, czy rzeczywiście twardy materac jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli mamy problemy z kręgosłupem. Okazuje się, że nie zawsze, lepiej jest zwrócić uwagę na to, jak nasze ciało układa się na materacu. O tym jednak już pisałam, dziś chciałabym się trochę bliżej przyjrzeć twardym materacom, które znalazłam w sklepie Moc Snu. Jak się je tworzy i jak w ogóle powstaje taka konstrukcja ? Zobaczmy.

Twardy materac zupełnie niczym nie różni się od tego bardziej miękkiego. Także może być z kieszonek, pianek czy nawet lateksu. Cała rzecz polega na tym, aby odpowiednio dobrać twardość poszczególnych elementów. 

Baza jest w twardym modelu niezwykle ważna, przede wszystkim dlatego, że zazwyczaj na takich śpią osoby cięższe, a więc materac będzie narażony na spore obciążenia. Bazy mogą być różne, w zależności od tego, z jakim materiałem mamy do czynienia. Często są to sprężyny, które w twardszych modelach rzadko są grubsze, ale zawsze musi to być stal dobrej jakości, aby materac zachował kształt. Jeśli model składa się na przykład z pianki, to zazwyczaj środkowa część to bardziej wytrzymała i bardziej gęsta piana. Generalnie więc środek powinien być jak najbardziej stabilny, oczywiście jeśli mowa o materacu dwustronnym. W jednostronnych modelach to spód przejmuje tę rolę. 

Kiedy już mamy bazę, można na niej położyć odpowiedni materiał. W twardych modelach mogą to być różne materiały:

- kokos - chyba najbardziej znanym utwardzaczem jest kokosowe włókno. Mata, choć może mieć tylko 1 czy 2 cm grubości, znacząco utwardza całość, zwłaszcza jeśli nie położono na niej na przykłak pianki. Pianka trochę zmiękcza podłoże. Jeśli chodzi o włókno kokosowe, to raczej jest przeznaczone na bardzo twarde materace;

- twarde pianki - kwestia twardości samej pianki zawsze była dla mnie trochę tajemnicza, bo nie do końca wiem, czy jest twarda, bo jest gęstsza itd. To już chyba bardziej techniczne szczegóły, w każdym razie zawsze w twardym modelu, czy będzie kieszeniowy czy cały piankowy, ważna jest wytrzymała pianka. 

Czasami niektórzy zastanawiają się, czy można utwardzić za miękki materac. Oczywiście można próbować, jednak z teoretycznego punktu widzenia jest to niemożliwe. Środek powinien być bowiem zawsze twardszy, niż to co znajduje się przy powierzchni. 

magdawesolek : :